Září 2007

Medvědi / Teddy bears

12. září 2007 v 14:27 | Marmota |  Plyšáci / Plushies
Jednou si táta tak nějak z nudy a legrace vymyslel celou řadu nových druhů medvědů, až jsem se rozhodla mu je ušít... tohle jsou zatím dva. A jeden jako přívažek A zmenšený obrázek na nalákání. :-)
My father once out of boredom and for fun made up a whole list of new species of bears, so I decided to sew them for him. Here are two of them. And one in addition. And a resized picture for alluring. :-)
Image Hosted by ImageShack.us

Obal na harmoniku / Harmonica case

11. září 2007 v 19:02 | Marmota |  Rozdělané / In progress
Chtěla jsem si zopakovat jednu skládačku...
I wanted to try again one origami...

O mně / About me

11. září 2007 v 14:17 | Marmota |  O mně / About me
Jsem obyvatelka České republiky s přezdívkou Svišť, odtud ten název blogu. Latinské jméno pro sviště je marmota, což zase používám jako mezinárodní přezdívku, odtud ta druhá část názvu blogu. B v adrese blogu pochází z mého příjmení. Takže celkově na internetu vystupuju jako Marmota-B.
I'm a female inhabitant of the Czech Republic with nickname Svišť, i.e. Marmot, Groundhog. As an international nickname I use the Latin form of marmot, Marmota. That's where the name of this blog comes from. The "B" in the URL comes from my surname. So my usual nick on the internet is Marmota-B.
(For international readers: "Přidat komentář" means, of course, "Add a comment". "Celý článek" means "Whole article". So if you see that, click it, because more informations will come.)