Úsporný piškot / Frugal egg cake (= sponge cake)

9. ledna 2009 v 12:12 | Marmota |  Vaření / Cooking

Rhonda Jean z down---to---earth, která píše úžasně zajímavé články o jednoduchém životě, jak ona tomu říká, přišla na nápad, že komunita jejích čtenářů (hlavně tedy čtenářek) je tak trochu jako setkání u kuchyňského stolu, kde se na návštěvě probírají nejrůznější témata. Tak proč to nedovést trochu dál a nedat tomu fazónu, že? Tak vznikl nápad s "největším kuchyňským stolem", sérií článků a navazujících diskuzí, a článků na jiných blozích. Princip spočívá ve sdílení zkušeností.

Rhonda Jean from down---to---earth, who writes very interesting posts about simple life, as she calls it, realised that the community of her readers (mostly women) is a bit like a meeting at a kitchen table, where poeple on a visit talk about all kinds of thing. So why not take it further and give it a face, right? So the idea of the "biggest kitchen table", a series of posts and further discussion and additional posts on other blogs, was born. The principle lies in sharing experience.

Zatím to začíná a uvidí se, co z toho bude. První článek je o slepicích. My slepice nemáme a nikdy jsme je neměli, takže v tomhle směru nemám moc co sdílet - ale můžu sdílet recept. Báječný recept. Našla jsem ho na internetu. Tudíž prosím české čtenářky, aby laskavě zašly na stránky Labužník.cz a přečetly si ho tam - protože to je jenom fér, ne?

So far it's in the beginings, and let's see what comes out of it. The first post is about chooks. We've never kept chooks, so there isn't much I could share about this topic - but I can share a recipe. A wonderful recipe. I found it on the internet, on the Labužník.cz site - but since you're reading the English text, I suppose you don't speak Czech, so here's the recipe for you in English:

3 eggs
140g / 4,9 oz powder sugar (I use normal and it works; plus I add the amount just by eye, often probably cutting on the amount, and it still works)
150g / 5,2 oz flour
2 tbls hot water and 2 tbls rum /or 4 tbls water/ (I use only water, not even hot)
1 teaspoon baking powder
grease and lining for the form

Beat egg yolks with sugar; gradually add water and stirr thoroughly. Add flour with baking powder. Beat the egg whites into snow using blender; and mix the two substances softly.
Grease and line your form (the amount isn't much; I believe it's just about 2-3 cm thick in a 20 cm / 8 inch form, so multiply if you need more) and pour the dough into it. Bake in a pre-heated oven (in our hot-air oven the tempereature I'm using is about 180 Celsius / 356 Fahrenheit) until golden. Better use the trick with a wooden stick. (Thrust it into the cake; if it comes out clean, it's done.)

That's the basic recipe and what I love on it is its openness to variations. Several times, when we had many ripe bananas, I added some to the mix (before mixing the two substances, I blended them into the egg snow, after having cut them to small pieces). It made the cake very moist, but it tasted wonderfully - and smelled wonderfully! If you add ripe banans, you should really cut on the amount of sugar, because the bananas are sweet on their own. Experiment with it as much as you like. It's great because there's no milk in it, so if you have a sweet tooth and no milk (which comes into the majority of cake recipes I know), you can still make yourself a tasty treat.

To je základní recept. Co se mi na něm opravdu líbí je možnost nejrůznějšího upravování. Několikrát, když jsme měli hodně zralých banánů, jsem pár přidala (předtím, než jsem smíchala ty dvě směsi, jsem je pokrájené zamixovala do sněhu). Výsledný piškot byl velmi vláčný až mokrý, ale chutnal skvěle - a voněl skvěle! Pokud přidáte zralé banány jako já, uberte na cukru, protože ty banány jsou sladké samy o sobě. Experimentujte, jak se vám zachce. Je to skvělý recept, protože pokud vás honí mlsná a nemáte mléko (které přijde do většiny receptů na dorty a koláče, které znám), stejně si pořád můžete vyrobit velkou dobrotu.
Poznámka: je to korpus malý, takový ten s vlnitým okrajem. Asi tak 2-3 cm ve formě s průměrem 20 cm, řekněme. Takže pokud chcete větší, musíte si to znásobit.

AKTUALIZACE / UPDATE:
Včera, po sepsání článku, jsem ho udělala. A nevyfotila, protože okamžitě zmizel. Ale tady mám pár tipů, jak ho vylepšit:
Přidala jsem trochu vanilkového cukru.
Mouku s práškem do pečiva jsem vsypávala a vmíchávala postupně, po malých dávkách, prosypané čajovým cedníčkem.

Yesterday, after having written this post, I made it. And didn't take a photo, because it disappeared immediately. But here are two tips how to make it better:
I added some vanilla sugar.
I added and mixed in the flour and baking powder gradually, in small amounts, sifted through a tea strainer (a simple, not the ball-shaped one).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rhonda jean rhonda jean | E-mail | 9. ledna 2009 v 21:34 | Reagovat

Hi Hana, thanks for joining the table and for this recipe.  It sounds a little bit like our sponge cake.  I'll give it a try when we need another cake.

2 Marmota Marmota | 10. ledna 2009 v 12:22 | Reagovat

Hello Rhonda! Yes, it IS a sponge cake, I just could not remember the word!

3 rhonda jean rhonda jean | E-mail | 10. ledna 2009 v 19:38 | Reagovat

Thanks for the update, Hana. : - )

4 Marmota Marmota | 10. ledna 2009 v 23:15 | Reagovat

You're welcome. :-) There's also an update I didn't include in the post, the fact now we're definitely not short of milk for a time, because the local supplier that we used to buy milk from (and stopped doing so because he had started arriving at a deadly time of the day - night, actually - and couldn't be talked out of it) - stopped by with a surplus around noon today. So, naturally, we snapped it and didn't let go. :D There's nothing better I know than "milk from a cow" (as father calls it and me after him)! I need to drink it quickly before it goes bad, but I think that won't be a problem for me... the good thing is, EVEN if it goes bad, it's still quite drinkable, unlike the pasteurised stuff you get in shops. Ha! Milk goodness for me this weekend!

5 derva derva | E-mail | Web | 18. prosince 2009 v 12:55 | Reagovat

i just stumbled upon your blog...lol...so cute!

6 The Dreamstress The Dreamstress | Web | 27. prosince 2009 v 3:38 | Reagovat

Hi!  Just discovered your blog through demode.  I love the way you mix costuming and sewing and other random stuff - totally like me!

And I love simple living and am definitely going to try the sponge cake (I'm still trying to make a decent sponge cake - don't know why I am so bad at it!)

7 Marmota Marmota | Web | 30. prosince 2009 v 20:53 | Reagovat

[6]: I love your blog! My costuming is nowhere near as good as yours (especially not my knowledge!), which of course makes me love your blog even more. I must have already stumbled upon it earlier, because I remember having read the review of the new book on corsets. Do you know "The Good, the Bad and the Ugly" by any chance? ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama