Červenec 2009

Modrobílý patchworkový polštář / Blue and white patchwork pillow

24. července 2009 v 20:41 | Marmota |  "Domáctnost" / Home decor
Nějak jsem se tady na blogu zapomněla pochlubit hotovým patchworkovým polštářem, který jsem tu před časem zveřejnila rozdělaný... Je hotový už dávno a už dávno na něm spím a byl už několikrát vyprán.

Somehow I forgot to boast about my finished patchwork pillow, which I posted about when it was in progress, here on the blog... It's been finished for quite some time, and I've been sleeping on it for quite some time, and it's been washed several times already.

Image Hosted by ImageShack.us

Zapíná se vzadu na zip, na jehož úhledné všití jsem velice hrdá, i když na té fotce to není tak vidět.
Samozřejmě, začátečníci v šití obvykle začínají jednoduchými obaly na polštář. Já jsem začala středověkými šaty... a první povlak na polštář, který jsem ušila, musel být patchworkový. Asi bych to ani nebyla já, kdybych začínala jednoduše. :-)

It closes on the back with a zipper, and I'm proud of the clean zipper insert I managed, although it isn't so well seen on the photo.
Of course, sewing beginners usually begin sewing with simple pillowcases. I started with a medieval dress... and the first pillowcase I made had to be patchwork. It probably wouldn't be me if I started simply. :-)

Image Hosted by ImageShack.us