"Domáctnost" / Home decor

Modrobílý patchworkový polštář / Blue and white patchwork pillow

24. července 2009 v 20:41 | Marmota
Nějak jsem se tady na blogu zapomněla pochlubit hotovým patchworkovým polštářem, který jsem tu před časem zveřejnila rozdělaný... Je hotový už dávno a už dávno na něm spím a byl už několikrát vyprán.

Somehow I forgot to boast about my finished patchwork pillow, which I posted about when it was in progress, here on the blog... It's been finished for quite some time, and I've been sleeping on it for quite some time, and it's been washed several times already.

Image Hosted by ImageShack.us

Zapíná se vzadu na zip, na jehož úhledné všití jsem velice hrdá, i když na té fotce to není tak vidět.
Samozřejmě, začátečníci v šití obvykle začínají jednoduchými obaly na polštář. Já jsem začala středověkými šaty... a první povlak na polštář, který jsem ušila, musel být patchworkový. Asi bych to ani nebyla já, kdybych začínala jednoduše. :-)

It closes on the back with a zipper, and I'm proud of the clean zipper insert I managed, although it isn't so well seen on the photo.
Of course, sewing beginners usually begin sewing with simple pillowcases. I started with a medieval dress... and the first pillowcase I made had to be patchwork. It probably wouldn't be me if I started simply. :-)

Image Hosted by ImageShack.us

Oranžovozelená kuchyň / Orange and green kitchen

11. dubna 2008 v 22:48 | Marmota
Oonaballoona psala na svém blogu o tom, jak vymalovala obývací pokoj. Poznamenala jsem tam v komentáři, že máme v bytě oranžovou kuchyň se zelenými doplňky, následkem čehož Oonaballoona projevila přání vymalovat si kuchyň taky tak. Slíbila jsem jí, že zveřejním nějaké fotky jako inspiraci, tak tady jsou.
Oonaballoona wrote in her blog about her decorating of living room. I commented it, writing that we have our kitchen walls painted orange, with some green furniture. In consequence of this, she expressed her desire to paint her kitchen orange and green, too. I promised her to post some photos as an inspiration for her, so here they are.
Image Hosted by ImageShack.us
Okno - krásné velké okno - vede, bohužel, do chodby, takže 1) musíme v něm mít závěs, aby nás sousedi neokukovali, 2) v kuchyni je tudíž zákonitě málo světla. Protože, jen tak mimochodem, kuchyň je zároveň koupelna, neb je v ní i vana. Tu jsem nefotila, protože na ní nic zvláštního není, prostě bílá okachlíkovaná vana. Dům je asi sto let starý, a byt je minibyt, tak asi proto...
The window - a beautifully huge window - leads, unfortunatelly, to the corridor of the house, so 1) we have to have curtains in it, in order not to be spied on by our neighbours and 2) there's, by a law of nature, not much light in the kitchen. Just by the way, the kitchen is also sort of a bathroom, because there's also a bathtub in it. I didn't take a photo of it, there's nothing interesting on it, just a white bathtub with white tiles. The house is about hundred years old, and the flat is a miniflat, so I guess that's the reason for the bathtub in kitchen...
Image Hosted by ImageShack.us
Ale to jsem odbočila. Měla jsem v úmyslu napsat, že původně byla kuchyň vymalovaná bíle, v okně byly děsivě špinavé bílé záclony se stejně děsivě špinavým červeným závěsem a dohromady to vypadalo bídně, zvlášť v tom šeru. Tak se tehdejší spolubydlící mé sestry a její tatínek chopili malířských štětek a vytvořili tenhle báječný teplý odstín oranžové. Posléze se má sestra a spolubydlící chopily štětců a omalovaly čtyři staré židle zelenou barvou (neboli, jak by řekl táta po vzoru čehosi "pojednaly je zelenou barvou".) No, a pak už se to jenom hromadilo. Můžu hrdě prohlásit, že teď máme krásně sladěnou kuchyň. Musím ovšem méně hrdě přiznat, že jsem se na díle skoro vůbec nepodílela.
But that was off topic. I wanted to write that originally the kitchen had been painted white, with terribly dirty white and red curtains in the window, which, all together and with the lack of light, looked ugly. So my sister's then-rommate and her father grabbed brushes and created this wonderful warm shade of orange. Then my sister and the roommate grabbed brushes together and painted four old chairs green. And, well, then it just kept coming. Now I can proudly announce that we have a beautifully colour-matched kitchen. However, I have to admit not so proudly that I did almost nothing for the cause.
Image Hosted by ImageShack.us
 
 

Reklama