Šití / Sewing

Závažná zpráva / Serious news

6. ledna 2009 v 22:50 | Marmota
Tak zničehonic, většina střihů na BurdaStyle je placených. Pořád je to zajímavá stránka, ale už to není, co to bývalo...

All of a sudden, most of the BurdaStyle patterns are pay-for. It's still an interesting site, but it's not what it used to be...

Spací maska pro sestru / Sleeping mask for my sister

5. ledna 2009 v 10:14 | Marmota
Střih je z BurdaStyle, ale stejně dobře si ho můžete nakreslit sami... to jen že já se s tím nechtěla zdržovat. Šila jsem ji na poslední chvíli na Štědrý den, aby byla pod stromečkem - protože halenka tam nebyla, a dosud není.

The pattern is from BurdaStyle, but you can just as well draw it yourself... it's just that I didn't want to be held off by it - I sewed up the mask quickly on the 24th, so that it would be under the tree - because the blouse wasn't, and it still isn't.

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Vnější vrstva je ze zbytku látky, z niž kdysi mamka ušila sestře kostýmek na maturitu. Spodní vrstva je obyčejná bílá bavlna, k níž je z rubu přistehovaná vrstva z tmavomodré podšívkoviny, aby zaručeně neprosvítalo žádné světlo. Můžu potvrdit, že neprosvítá a na očích je to náramně příjemné. Asi si udělám taky jednu.

The outer layer is from a remnant of fabric, from which Mom once made a suit for my sister's graduation from Grammar school. The other side is ordinary white cotton, with a layer of dark blue lining fabric basted to it, so that no light would be seen through. I can assure you none is, and it's very pleasant to have on. Maybe I'll make one for myself.


Sedím doma nachlazená a s trestuhodnou teplotou - nechápu, kde jsem k ní přišla, protože si jinak zas tak nemocná nepřipadám. Venku pořád sněží a naše zahrádka vypadá kouzelně. Takže mě docela štve, že do toho sněhu nemůžu vylézt.

I'm sitting at home with a cold and a criminal temperature - I've no idea where that comes from, because I don't feel that ill after all. It's snowing all the time outdoors and our little garden looks charming. Therefore I'm quite angry that I can't go out and enjoy the snow.

Látkové brože / Fabric brooches

2. října 2008 v 18:19 | Marmota
Před časem jsem mezi důvody, proč nikdy nebudu multimiliardářka, uvedla látky, knížky a filmy na DVD. Jenže seznam věcí, za které musím nebo chci utrácet ty zcela nemultimiliardářské peníze se rozrostl, a tak jsem se rozhodla zkusit si něco vydělat prodejem svých výrobků jiným studentům přes informační systém naší školy.
Chci začít něčím jednoduchým, ale pěkným, abych viděla, jak to jde. Tak jsem vyrobila takovéhle látkové brože.
Some time ago I wrote down the reasons why I can never become a billionaire - fabric, books and DVD's. But the list of things I have to or want to spend my absolutely non-billionaire money on has grown, and so I decided to try earn some money by selling my creations to fellow students via my school's information system.
I want to start with something easy but nice, to see how it goes, so I made these fabric broooches.
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Co myslíte, kolik za ně můžu požadovat? Jedna má průměr přibližně 4,5 cm.
How much do you think I could ask for these? The diameter of one piece is about 4,5 cm / 1,7 inch.

Bryndák / Bib

8. července 2008 v 23:32 | Marmota
Sestřenka čeká svoje první miminko, tak jsem pro ně ušila bryndák.
My cousin's expecting her first baby, so I made a bib for them.
Image Hosted by ImageShack.us
Ze zbytku bílé teplákoviny a modrobíle proužkované bavlny (šikmý proužek).
From a remnant of white knit and blue-and-white striped cotton (homemade bias tape).
Mimochodem, všimla jsem si, že mám momentálně vlevo akorát sedm rubrik pro dokončené výrobky, a tak tento týden budu vyrábět každý den pro jednu rubriku.
By the way, I've noticed there are exactly seven categories for finished creations in my bar right now, so this week I'll make one for each category each day.

Čelenky do vlasů / Headbands

9. května 2008 v 8:29 | Marmota
Ti, kdo mě znají z BurdaStyle, už asi dávno vědí, že mám ráda látkové čelenky do vlasů, a to natolik, že jsem si vytvořila vlastní střih (což koneckonců není vůbec těžké).
Už jsem jich vyrobila docela dost.
Those who know me from BurdaStyle probably already know that I like fabric headbands, so much that I made a pattern for myself. (After all, it's really easy.)
I already made quite a lot of them.
První byla tahle, z látky staré asi 36 let, zbytku z látky, ze které byly ušité šaty, které jsem dostala od maminky mé kamarádky (protože kamarádce byly moc volné) a ve kterých jsem maturovala. (Fuj, to je ošklivá dlouhá věta...)
The first one was this one, from a fabric about 36 years old, it was a remnant of fabric a dress had been sewn from, I got the dress (together with the fabric), from mom of a friend of mine (because it was a bit too loose for my friend); I graduated from Grammar School in that dress. (What an ugly long sentence!)
Nemám lepší fotku... ale aspoň trochu vidíte i ty šaty. A taky celou mě. / I don't have a better photo... at least you see a bit of that dress, too. And the whole of me.
Image Hosted by ImageShack.us
Další byla tahle, první z těch, které jsem ušila z kravaty. (Ty kupuju v sekáčích.) Tahle kravata totiž byla tak krásná, a navíc čistě hedvábná, že jsem ji koupila s tím, že už vymyslím, co z ní bude. Když jsem ji rozpárala a ukázalo se, že z rubové strany je látka stejně krásná, rozhodla jsem se, že by byla škoda toho nevyužít, a vznikla dvoustranná čelenka.
The next one was the first of those I made from a necktie. (I buy them in thrift stores.) This necktie was so beautiful, and pure silk in addition, that I bought it, thinking I'd find this or that use for it. When I ripped off the seams, it turned out the wrong side was also very beautiful, so I thought it would be a pity not to make use of it and it ended up as a reversible headband.
Image Hosted by ImageShack.us
Pokud si pamatuju, následovala další kravata, kterou jsem tentokrát dostala zadarmo, a čelenka má za úkol ladit s mým "jahodovým" svetrem. / If I remember right, the next one was another necktie, I got it for free this time, and the headband's duty is to match my "strawberry" sweater.
Image Hosted by ImageShack.us
No, a tenhle týden jsem vyrobila další oboustrannou čelenku, opět (částečně) kravatovou. Tentokrát je ta kravatová látka opravdu krásná, chtěla bych jí mít dost na letní šaty... potištěné jemné hedvábí, ach jo. Musela jsem ji podložit vlizelínem, protože jemné šikmo střižené hedvábí je patrně nejhůř zpracovávatelný materiál na světě... Ta druhá látka je nějaká směs, nejspíš bavlna s polyesterem, kdysi z toho mamka šila bundu pro sestru.
Well, and this week I made another reversible headband, again (partly) necktie-ish. This time the necktie fabric was really, really beautiful, I'd love to have enough of it for a summer dress... thin silk print, oh dear. I had to back it with iron-on interfacing, because thin bias cut silk is probably the worst material to sew from... The other fabric is some blend, my guess is cotton and polyester, long time ago mum made an anorack for my sister from it (not the best material for an anorack, honestly, but it was a nice one.)
Image Hosted by ImageShack.us
Mám už střiženo na další čelenku a dá se očekávat, že jich ještě přibyde hodně... / I've already cut fabric for another headband and I think there are many more to come...

Halenka Andrea

18. dubna 2008 v 18:42 | Marmota
Sorry, no English today - it's a lot of writing...
EDIT: I decided to post all the details on Craftster and only give a link here - it's really a lot of writing. Not that I would be lazy to write it here, but it would take up too much space in this post and I don't want to post it separately, because that would again create a mess in this blog. So here is the English description.
Image Hosted by ImageShack.us
Můj vůbec asi první pokus o vytvoření vlastního střihu (s pomocí JJ-ina základního střihu na BurdaStyle; dále s pomocí knihy "Udělejte si vlastní střih" nebo tak nějak od René Bergh, kterou jsem si půjčila v knihovně, a konečně s pomocí stránky VintageSewing.info, konkrétně jejich návodu na raglánový rukáv). Původně je střih inspirovaný tvarem a velikostí jedné krásné hedvábné kravaty ze sekáče (tedy po rozpárání)... až najdu barevně sladěné látky, nejlépe taky hedvábné, použiju ten střih znova, i s kravatou. Ale to si asi počkám...
Image Hosted by ImageShack.us
Tahle verze je ušitá z dětského povlaku na deku, který jsem koupila v tomtéž sekáči. Za pět korun. Ještě pořád mi docela slušný kus zbyl, z toho hodlám ušít polštář. Kromě pětikorunové potištěné bavlny jsem použila ještě desetikorunovou žlutou bavlnu, koupenou rovněž tamtéž. Té mi ještě taky HODNĚ zbylo a ještě nevím, co z toho zbytku bude. (Mimochodem, každou z těch tří věcí jsem koupila jindy... a ne, neprozradím vám, kde ten sekáč je, najděte si svůj... Na té fotce jsou věci, které jsem pořídila dohromady za dvacet korun, protože tu malou stříbrnou věc jsem dostala zadarmo... jo, já vím že jsem s tím chlubením protivná. Když ale mám takovou radost, že si mužu sama a levně pořídit něco podle vlastního přání, když přešiju něco ze sekáče, co jinak nikdo nechtěl...) Žluté jsou, samozřejmě, ty paspulky u rukávů. Původně byly paspulky i v těch předních švech, ale sestra mě upozornila, že z pohledu ze strany tam paspulky moc trčí a nevypadá to dobře, tak šly zase pryč. Naštěstí to bylo ještě před tím, než jsem olemovala okraje, takže to nebyl problém. Nakonec se mi to takhle taky líbí víc.
Image Hosted by ImageShack.us
Halenka má zip v levém postranním švu. Zip jsme měli už dlouho doma, očividně byl odněkud vypáraný. A teprve poté, co jsem ho všila, jsem si všimla, že je značky YKK, tedy té, kterou v Burdě doporučují pro skryté zipy a zároveň v české verzi dodávají, že se u nás tyhle zipy nedostanou... tak to vidíte. A já se s tím zrovna nijak moc nepárala a všila jsem ho, "jak mi ruce narostly"... No ale myslím, že i tak vypadá dobře. Není tam nakonec tak docela nutný; obleču si to i bez rozepínání. Se svlékáním je to ale trochu složitější, tak jsem přece jen ráda, že tam ten zip je.
Image Hosted by ImageShack.us
Jo, a ten raglánový rukáv. U JJ-ina střihu rukávy nejsou, tak jsem si vytvořila vlastní střih (právě podle té knížky - jenže se mi nechtělo dělat ho celý, když měl být krátký, tak to byla jedna velká improvizace). Při předběžném zkoušení, ještě před sešitím, mi hned došlo, že mi rukávy vyšly moc těsné. Vložila jsem pod ně klínky-čtverečky a teď rukávy sedí krásně. Dokonce možná líp, než kdyby byly hned od začátku správně široké - přijde mi, že takhle líp přiléhají. Takže to tak v tomhle konkrétním střihu nechám. Kromě toho vršek rukávu podle toho návodu vyšel hranatý - buď jsem něco přehlédla, nebo je to ta stará móda, každopádně jsem ho musela zaoblit, což snad je vidět na následující fotce.
Až budu mít ještě víc času a nebude u nás doma tak moc zima (ráno bylo venku skoro na nule, což se projeví...), vytvořím nějaký návod, jak tuhle halenku vyrobit ze základního střihu. Jenom vás varuju, že jsem svůj střih vyráběla z reklam na nějakou elektroniku, abych na experiment nevyplácala nějaký pěkný papír, tak ty díly podle toho vypadají... taky jsou na některých místech několikrát nastavované. A na fotce chybí podsádky. Že se bez nich obejdete? I bez toho nepořádku kolem, který jsem radši vymazala.
Image Hosted by ImageShack.us
Poznámka: Ten střih jsem potřebovala trochu prodloužit. Udělala jsem velice nekanonickou věc, prostě jsem protáhla střihové linie. Nedělejte to, leda byste měli stejnou postavu jako já, v pase o velikost menší než přes prsa... Já to udělala s vědomím, že můžu. Pro lidi s konfekční postavou jsou na tom střihu takové čáry v místech, kde se střih rozstřihne a natáhne o potřebný rozměr. (Pokud vím, pro stažení toho střihu musíte být přihlášení na BurdaStyle. Ale je to zdarma a opravdu to stojí zato. Když umíte anglicky. Vlastně asi i když neumíte.)
Kromě toho jsem střih nakonec vzadu ještě dohromady asi o čtyři centimentry rozšířila, protože mi přišlo, že pak bude líp sedět. Podle všeho se to potvrdilo.
Image Hosted by ImageShack.us
Pokud jde o to jméno, nějak mi přišlo, že se na ten střih hodí. A taky je to jméno holčičky, která byla pokřtěná u nás v kostele v neděli, kdy jsem tu halenku dodělala. Tak proto.
Mimochodem, na těch fotkách mám na sobě svoje nové, kupované džíny. Typicky volné v pase (na fotce zezadu vidíte, jak to vypadá s páskem - ale nedoporučuju, tlačí to, přece jen - džíny) - protože mám typicky ženskou postavu, se kterou výrobci kalhot ze záhadných důvodů nikdy nepočítají... Od té doby (tedy od minulé neděle) jsem si vzadu vyrobila dva záševky, kupodivu to nevypadá zas tak špatně a kalhoty teď SEDÍ. Možná tomu věnuju některý další příspěvek. Taky plánuju zkopírovat jejich, teď upravený střih pomocí téhle metody, protože teď sedí opravdu skvěle a vím až moc dobře, jaké problémy mi dělá sehnat dobré kalhoty. Pravda, tyhle jsou strečové, takže s normální látkou jsem pořád v koncích, ale stejně...
 
 

Reklama